Lawenda wąskolistna

Jej nazwa naukowa to Lavendula angustifolia. Czasami też zwana jest bławatką lub czyszczeczem. Należy do gatunku roślin z rodziny jasnowatych. Roślin ta pochodzi z okolic basenu Morza Śródziemnego, m. in.: Francji, Włoch oraz Hiszpanii.

Morfologia

Lawenda należy do półkrzewów, czyli roślin o charakterze przejściowym pomiędzy krzewami a roślinami zielnymi. Ich pędy są wzniesione, natomiast w dolnej części – zdrewniałe. Ich górna, zielona część pokryta jest srebrnymi włoskami. Przyjmuje się, że lawenda może mieć od 50 do 90 cm wysokości. Jeżeli chodzi o liście – posiadają one podwinięte brzegi, a ich kształt jest wąskolancentowaty. Kwiaty lawendy są purpurowoliliowe, osadzone od 3 do 5 w pachwinach liści. Można też zobaczyć inne podgatunki o barwie białej lub różowej. Kielich zaś jest ciemnoszary lub ciemnopurpurowy. Korzeń lawendy osiąga nieco ponad 2 metry; jest silnie rozgałęziony i wiązkowaty.

Kwiaty na urodziny

Uprawa lawendy

Należy do roślin, które potrzebują słonecznego i suchego miejsca oraz przepuszczalnej, żyznej gleby. Najlepiej sprawdzi się taka, która będzie posiadać dużą zawartość wapnia. Roślina ta jest wytrzymała, ale wymaga jednak dobrego okrycia na zimę. Na wiosnę należy ją przyciąć na 1/3 wysokości.

Sadzenie

Lawenda wąskolistna, ze względu na swój piękny zapach, jest idealna do sadzenia w miejscach, gdzie często przebywają ludzie, np. tarasy, ogrody czy balkony. Należy do gatunku roślin, które posiadają właściwości lecznicze oraz są miododajne. Ze względu na to, że lawenda lubi gleby przepuszczalne, takie, które łatwo się ogrzewają – ich przemysłowa uprawa rozwija się głównie na południu kraju. Kwitnie w okresie od lipca do sierpnia. Ważne, aby przy sadzeniu zachować odstęp średnio co 30, 40 cm.